znanje

Kakšna je razlika med ASTM A572 stopnje 50 in ASTM A709 stopnje 50?

Jan 05, 2026 Pustite sporočilo

Kakšna je razlika med ASTM A572 stopnje 50 in ASTM A709 stopnje 50?

Medtem ko imata ASTM A572 stopnje 50 in ASTM A709 stopnje 50 enako minimalno mejo tečenja 50 ksi (345 MPa) in sta pogosto proizvedena iz iste taline jekla, ju urejajo različne specifikacije za različne namene. Razlike so ključne za skladnost s kodo in uporabo.

info-650-307

ASTM A572 razred 50je konstrukcijsko jeklo z nizko-zlitino visoke{0}}zlitine (HSLA), določeno v standardu ASTM A572/A572M. To je najpogostejše jeklo z izkoristkom 50 ksi v Severni Ameriki, ojačeno z mikrolegiranjem (npr. s kolumbijem/vanadijem) med vročim-valjanjem in ne s toplotno obdelavo. Uporablja se predvsem pri gradbeništvu, splošni proizvodnji in težki opremi, kjer je potrebno ravnotežje med večjo trdnostjo (v primerjavi z A36), dobro varljivostjo, sposobnostjo oblikovanja in stroškovno{11}}učinkovitostjo. Njegova ključna omejitev je, da udarna žilavost ni obvezna zahteva, razen če ni posebej naročena kot dodatna možnost.

ASTM A709 razred 50je most{0}}specifična različica jekla z mejo tečenja 50 ksi, ki ga ureja standard ASTM A709 in predpisuje koda za načrtovanje mostov AASHTO. Ima enako najmanjšo mejo tečenja in natezno trdnost kot A572 razreda 50, vendar vključuje obvezne zahteve glede udarne žilavosti, da se zagotovi-kritična varnost pri lomu pri dinamičnih obremenitvah in temperaturnih nihanjih v avtocestnih mostovih. Vključuje tudi vremensko različico (razred 50W) za nebarvane aplikacije. Ta razred predstavlja "kvalificiran" material s strožjim zagotavljanjem kakovosti, zaradi česar je zakonsko zahtevana in tehnično ustrezna izbira za gradnjo mostov, kjer je zanesljivost v težkih pogojih uporabe najpomembnejša.

 

1. Uporaba

ASTM A572 razred 50:

ASTM A572 Grade 50 je svetovno znana specifikacija jekla, ki se uporablja v različnih splošnih konstrukcijskih aplikacijah. To jeklo se običajno uporablja pri gradnji zgradb, opreme in prenosnih stolpov. Primeren je tudi za uporabo kot sekundarna komponenta mostov, kar kaže na pomembno vlogo pri različnih gradbenih projektih.

 

ASTM A709 razred 50:

ASTM A709 Grade 50 je posebej zasnovan za gradnjo mostov. Ta razred jekla je bil oblikovan tako, da zadovolji potrebo po mostovih, ki vzdržijo različne napetosti, obremenitve in zahtevne okoljske pogoje.

 

2. Mehanske lastnosti

ASTM A572 razred 50

ASTM A572 Gr. 50 je zasnovan za trdnost in zanesljivost. Ponaša se z minimalno mejo tečenja 50 ksi (345 MPa) in minimalno natezno trdnostjo 65 ksi (450 MPa). Odvisno od oblike in debeline se lahko vrednosti raztezka gibljejo med 18 % in 21 % na 2-palčnem raztezku. To pomeni dobro ravnovesje med močjo in prožnostjo.

 

ASTM A709 razred 50

ASTM A709 Grade 50 zagotavlja pomembne prednosti, zlasti pri gradnji mostov. Njegove vrednosti natezne trdnosti, meje tečenja in raztezka so enake kot pri A572 razreda 50. Razlika med obema je v tem, da A709 pogosto nalaga strožje zahteve. Ta strogost je namenjena zagotavljanju idealnega delovanja v kritičnih,-težkih aplikacijah, kot je obremenitev mostu.

 

3. Odpornost proti koroziji

ASTM A572 razred 50

ASTM A572 Grade 50 ponuja dobro odpornost proti atmosferski koroziji zaradi svoje nizko-zlitine. Sestava, ki je boljša od sestave standardnega ogljikovega jekla, vključuje elemente, kot sta kolumbij in vanadij, ki povečata njegovo odpornost proti koroziji. Pomembno si je zapomniti, da razred 50 ASTM A572 ni razvrščen kot "jeklo, odporno na vremenske vplive", za razliko od nekaterih razredov, omenjenih v A709. Zato ASTM A572 stopnje 50 na splošno zahteva zaščitne ukrepe, kot so barvanje ali drugi premazi, zlasti v težkih okoljih, kjer se ni mogoče izogniti dolgotrajni izpostavljenosti vremenskim vplivom.

 

 

ASTM A709 razred 50

ASTM A709 Grade 50 je prav tako splošno znan po svoji trdnosti in sposobnosti, da prenese različne težke okoljske pogoje. Za razliko od A572 vključuje možnosti "Weathering Steel", kot je A709 Grade 50W. Ta kakovost je izboljšana z elementi, kot so baker, krom in nikelj, ki pomagajo jeklu razviti trpežno, rji{7}}podobno patino, ki zmanjšuje korozijo. S pravilnim načrtovanjem in uporabo konstrukcije iz Grade 50W večino časa ne potrebujejo barvanja, kar vodi do znatnih prihrankov pri vzdrževanju.

 

4. Certificiranje in testiranje

ASTM A572 razred 50

ASTM A572 Grade 50 zahteva certificiranje obrata za preverjanje njegove skladnosti s standardi kemičnih in mehanskih lastnosti, navedenimi v specifikaciji ASTM A572. Standardno testiranje vključuje merjenje natezne trdnosti, meje tečenja in raztezka. Kot dodaten test se izvede tudi kemična analiza toplote, nato pa se sporoči rezultat.

Kupec lahko kot dodatno zahtevo zahteva preizkus udarca po Charpy V-notch (CVN), tudi če ni obvezen. Pri testiranju CVN se morata kupec in prodajalec medsebojno dogovoriti o parametrih testiranja, kot sta temperatura in raven absorpcije energije.

 

 

ASTM A709 razred 50

Jeklo razreda 50 ASTM A709 za projekte mostov zahteva dvojno certificiranje. Certificiranje mora zajemati standard ASTM A709 in specifikacijo AASHTO M270, ker AASHTO vzpostavlja standarde za zagotavljanje varnosti in zanesljivosti naše avtoceste in prometne infrastrukture.

Postopek certificiranja vključuje preskuse meje tečenja, natezne trdnosti in raztezka ter obsežno kemično analizo, kot je tista v A572. Charpy V-preizkus udarca z zarezo je obvezen za ta razred jekla.

Zahteve za preizkušanje se bodo razlikovale glede na podnebno območje, kjer se nahaja most, in ta območja so bodisi cona 1, cona 2 ali cona 3. Če se del šteje za-kritični člen, kjer bi okvara lahko povzročila resne težave, postanejo zahteve za preskušanje strožje in se izvajajo za vsako ploščo-za-ploščo.

Tensile Strength Testing

5. Stroški

ASTM A572 razred 50

ASTM A572 Grade 50 je cenovno ugodnejši od standardnega A709 Grade 50. Vse to zaradi manj strogih obveznih zahtev glede testiranja in poenostavljenih postopkov certificiranja. Ta razred jekla se -proizvaja množično, zaradi česar je primeren za širši obseg uporabe. Cena plošč ASTM A572 razreda 50 se običajno giblje med 410 in 810 USD na tono. Če boste kupovali manjše količine od dobaviteljev kovin, bodo cene skokovito narasle in pogosto dosegle med 6 in 8 USD na funt za rezane kose.

 

 

ASTM A709 razred 50

ASTM A709 Grade 50 ima višje stroške zaradi več dejavnikov, kot je obvezno preskus udarca z zarezami po Charpyju V-, strožji ukrepi nadzora kakovosti in strogi postopki certificiranja, ki pogosto zahtevajo upoštevanje AASHTO M270.

Kar zadeva ceno, se plošče ASTM A709 Grade 50 zelo razlikujejo in se običajno gibljejo med 610 in 1650 USD na tono ali celo več. Na to nihanje cene vpliva kakovost jekla, zlasti pri vremenskih vplivih jekla.

Price

 

 

 

Kemijska sestava glede ASTM A572 stopnje 50 in ASTM A709 stopnje 50

Element ASTM A572 razred 50 ASTM A709 razred 50
Ogljik (C) Manjše ali enako 0,23 Manjše ali enako 0,15 – 0,20 (odvisno od vrste)
Mangan (Mn) Manjše ali enako 1,35 0,75 – 1,35 (odvisno od tipa)
fosfor (P) Manjše ali enako 0,030 – 0,040 Manjše ali enako 0,040 – 0,050
Žveplo (S) Manjše ali enako 0,030 – 0,050 Manjše ali enako 0,040 – 0,050
Silicij (Si) 0.15 – 0.40 0,15 – 0,65 (odvisno od tipa)
Columbium (Cb) 0,005 – 0,05 (tip 1) –
vanadij (V) 0,01 – 0,15 (vrsta 2) 0,01 – 0,10 (nekatere vrste)
Cb + V 0,02 – 0,15 (Tip 3) –
Baker (Cu) Večji ali enak 0,20 Večji ali enak 0,20 – 0,50 (v stopnjah preperevanja)
Nikelj (Ni) Lahko so prisotne majhne količine Manjši ali enak 0,50 (pri nekaterih vrstah, zlasti vremenskih vplivih)
Krom (Cr) Lahko so prisotne majhne količine 0,30 – 0,70 (pri vremenskih vplivih)
molibden (Mo) – Manjše ali enako 0,15 (pri nekaterih vrstah)
Dušik (N) Manjše ali enako 0,015 (tip 5) –
Titan (Ti) Manjše ali enako 0,04 (tip 5) –

Kontaktirajte zdaj

 

 

1. Kaj je glavna prednost SA572 razreda 50 pred jeklom A36?
Njegova glavna prednost je 50 % višja meja tečenja (50 ksi proti . 36 ksi), kar omogoča lažje, učinkovitejše strukturne zasnove z znatnimi prihranki materiala ob le skromnem povečanju stroškov.

2. Kako SA572 razreda 50 doseže svojo večjo trdnost?
To je jeklo z visoko-nizko{1}}zlitino (HSLA), ojačano predvsem z mikrolegiranjem s kolumbijem (Nb) in vanadijem (V) med nadzorovanim vročim-valjanjem, brez potrebe po toplotni obdelavi.

3. Ali je SA572 razred 50 primeren za varjenje?
Da, ima dobro varljivost s standardnimi postopki z nizko{0}}vodikovo vsebnostjo. Pred-ogrevanje je priporočljivo za debelejše dele, vendar je veliko manj zapleteno za varjenje kot kaljena in kaljena jekla visoke-trdnosti.

4. Katera je najpogostejša aplikacija za SA572 stopnje 50?
To je-material za optimizirano konstrukcijo stavb, ki se pogosto uporablja v stebrih, nosilcih in nosilcih, kjer zmanjšanje velikosti in teže elementov zagotavlja gospodarske in učinkovitostne prednosti.

 

Celotne specifikacije in podrobnosti so na voljo na zahtevo. Zgornje informacije so na voljo samo kot orientacija. Za posebne konstrukcijske zahteve se obrnite na naše tehnično prodajno osebje.

info-500-499

Pošlji povpraševanje